Зворотній зв'язок

Календарне планування "Мистецтво" 10 клас.


Календарно-тематичне планування.
«Мистецтво» 10 клас
За програмою – 35           За планом – 34 год
Навчальна програма для учнів 10-11 класів закладів загальної середньої освіти "Мистецтво. 10-11 клас" (рівень стандарту) (авт. Л.Масол, О.Коваленко, Г.Сотська, Г.Кузьменко, Ж.Марчук, О.Константинова, Л.Паньків, І.Гринчук, Н.Новикова, Н.Овіннікова)  Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 23.10 2017 № 1407
Підручник: Масол Л.М. Мистецтво 10 клас, «Освіта», 2018. Наказ МОН від 31.05.2018 № 551
№ уроку


Дата

К-ть годин


Тема і зміст
Теми проектів і дискусій,
завдання, твори для сприймання, практикуми


Примітка
І семестр
ТЕМА 1. Мистецтво африканського культурного регіону (8 год)
1



Африканська культура Північної і Тропічної Африки.
Відмінності культур Північної і Тропічної Африки. Унікальність мистецтва стародавньої цивілізації Єгипту. Роль ісламу в культурі країн Північної Африки. Вплив  релігійних вірувань (анімізм, тотемізм, фетишизм) на традиційне мистецтво етнічних племен Центральної Африки.
Практикум.
Зробіть замальовки «Африка. Мої враження»

2


Архітектура африканського культурного регіону.
Самобутня етнічна архітектура Африки, її характерні риси. Будівельні матеріали, форми будівель. Житло мешканців Беніну, селища Тьєбель (резиденція «королівського
двору»).
Архітектурні пам’ятки стародавнього Єгипту, Тунісу, Малі.
Мистецький проект (тема за вибором): «Мистецтво Стародавнього Єгипту», «Мавританське мистецтво», «Сучасний живопис  Африки». (термін виконання 2 тижні)

3


Африканська скульптура, маски
Маскa — «ключ» до душі африканців, її різновиди. Теракотові статуетки стародавньої культури Нок. Реалістичні голови з теракоти або бронзи з міста-держави Іфе. Жанровий діапазон і канони бронзової скульптури держави Бенін. Відлуння експресивних образів африканців у творчості митців європейського авангарду.
Практикум. Самостійно доберіть в Інтернеті зразки африканських масок, з'ясуйте їхнє значення і намалюйте дві на вибір (або виготовте одну в техніці пап’є-маше)

4


Образотворче мистецтво країн Африки
Африканський живопис (наскельний живопис і петрогліфи). Галерея картин африканських художників.вплив африканського живопису на європейське образотворче мистецтво
Практикум.
Презентація мистецьких проектів:
«Мистецтво Стародавнього Єгипту», «Мавританське мистецтво», «Сучасний живопис  Африки».

5


Музично-танцювальна магія африканців
Гілки африканської музичної культури: музика Північної Африки, де поєдналися традиції корінних народів континенту з досягненнями мусульманської культури та етнічна музика африканців, що живуть на південь від пустелі Сахара й зберегли  архаїчні традиції.
Завдання. Перегляньте один із згаданих кінофільмів. («Готель Руанда», Королева з Катве») Підготуйтеся поділитися своїми враженнями від переглянутого.

6


Музичні інструменти африканців
Музичний інструментарій народів Африки: домінування ударних, зокрема різних за формами та розмірами барабанів. «Мова» там-тамів, гра на  джембе. Популярність калимби, різновидів балафонів. Срунні (кора, лук, ефіопська ліра) та духові інструменти.
Завдання. Прослухайте і порівняйте гру різних виконавців на джембе. Спробуйте відтворити елементи поліритмії (робота в парах).
Мистецький проект. Тема: «Африканський танець — думки й почуття, виражені в русі й ритмі» (термін виконання 2 тижні)

7


Жанрове розмаїття музичного мистецтва народів Африки
Музика і танці в обрядах і ритуалах африканців, самовираження мовою рухів.
Пісенні жанри (фуджі, музика народності хауса, народні пісні і танці макоса). Релігійна музика африканців. Розвиток сучасної африканської музичної культури.
Практикум. Виконання приспіву пісні «Хафанана» Афріка Сімона (карооке).
Дискусія на тему: «Африканський танець — думки й почуття, виражені в русі й ритмі», висловіть і поясніть власне ставлення мистецтва народів Африки. Подумайте, які танці можна застосовувати для релаксації.

8


Узагальнення теми «Мистецтво африканського культурного регіону»

Тема

ТЕМА 2. Мистецтво американського культурного регіону (8 год)
9


Мистецтво доколумбової Америки: майя, ацтеки, інки. Мистецтво майя.
Періодизація розвитку мистецтва Американського регіону. Мистецтво майя – «греків Нового Світу». Чичен-Іца – одне з нових семи чудес світу.
Практикум.
Замалюйте конструкцію піраміди доколумбової Америки. (графітний олівець або фломастер)

10


Мистецтво доколумбової Америки: майя, ацтеки, інки. Мистецтво ацтеків.
Мистецтво ацтеків: архітектура столиці Теночтитлан, сакральна скульптура, календар.
Завдання.
Поцікавтеся особливостями та умовами проведення гри в м’яч у ацтеків. Підготуйте повідомлення «5 найцікавіших фактів про цивілізацію ацтеків».

11


Мистецтво доколумбової Америки: майя, ацтеки, інки. Мистецтво інків.
Мистецтво інків: кераміка, вироби із золота. Мачу Пікчу – „місто у небесах”. Музична культура корінних народів Америки.
Завдання. Поцікавтеся творами кінематографа (художнього, документального), що присвячені цивілізаціям Доколумбової Америки. Перегляньте один із них та складіть власний список ТОП-10 фільмів про індіанців.

12


Архітектура і скульптура Латинської Америки
Мистецтво Латинської Америки колоніального періоду: кафедральний собор в Мехіко, комплекс споруд церкви Бон-Жезус-ду-Конгоньяс. Театри у стилі класицизму:  Колон у Буенос-Айресі (Аргентина), Амазонас у Манаусі (Бразилія). Кафедральний собор у стилі модернізму О. Німейєра. Статуя Христа Спасителя – символ Ріо-де-Жанейро і Бразилії.
Завдання. Створіть карту або таблицю пам'яток культури та мистецтва Латинської Америки, які внесені до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

13


Живопис Латинської Америки
Мексиканська школа монументального живопису: Д. Рівера, Х. Ороско, Д. Сікейрос. Живопис  Ф. Кало.
Мистецький проект з презентацію (тема за вибором): „Сучасні оперні театри Латино-Американського культурного регіону”; „Нові сім чудес світу”

14


Архітектура і скульптура Північної Америки
Риси класицизму і неокласицизму в архітектурі Північної Америки. Капітолій у Вашингтоні.  Архітектура в стилі ар-деко. Хмарочоси: Гарант-білдінг, Крайслер-білдінг, Емпайр-стейт-білдінг. Деконструктивізм споруди "Кристал" Королівського музею у Торонто. Статуя  Свободи у США, скульптура Лео Мола. Веґревільська писанка (Канада).
Завдання.
Віднайдіть інформацію про пам'ятки українського мистецтва, що існують в американському регіоні. Складіть світову скульптурну Шевченкіану (презентація)

15


Живопис Північної Америки
Живопис на американські сюжети В. Гомера, Е. Хоппера, Р. Кента, М. Кассет. Американські митці українського походження: Я. Гніздовський, М. Дмитренко. Абстрактний експресіонізм Дж.  Поллока,   М. Ротко. Поп-арт Е. Ворхола, Дж. Кунса. Об'єкти стріт-арту і мистецтво графіті в Майамі.
Завдання. Створіть кольоро-терапевтичну композицію у стилі абстрактного експресіонізму, доберіть до неї арт-терапевтичну музику.

16


Узагальнення теми «Мистецтво американського культурного регіону»
Презентація мистецьких проектів

Тема

ІІ СЕМЕСТР
ТЕМА 2. Мистецтво американського культурного регіону.
ТЕМА 3. Мистецтво далекосхідного культурного регіону
(11 год)
17


Латиноамериканські танці переможно крокують світом. Танго
Три коріння мистецтва латиноамериканських країн: індіанське; креольське (іспанського і португальського походження), африканське.
Аргентинське танго – танець-імпровізація. Творчість аргентинського композитора А. П'яццолли. Міжнародний День танго 11 грудня.
Твори для сприймання:
А.П'яццолла.
Танго"Oblivion" („Забуття”),
„Лібертанго” в різних інтерпретаціях.
Завдання. Дослідіть, які стилі танго існують. Підготуйте доповідь або презентацію.

18


Латиноамериканські танці переможно крокують світом. П'ятірка бальних танців
П’ятірка танців латино-американської програми Міжнародних конкурсів бальних танців. Бразильська самба. Кубинська румба. Ча-ча-ча – грайливий танець кубинського походження.
Завдання. Відобразіть графічно колорит латиноамериканських танців.

19


Латиноамериканські танці переможно крокують світом. Бразильський карнавал
Історія і традиції святкування бразильського карнавалу.
Практикум. Розробіть і запропонуйте власну емблему бразильського карнавалу (олівці, фломастери)

20


Музично-танцювальні ритми Америки
Витоки джазу: спірічуелс, блюз, рег-тайм та ін.
Виконавці: П.Робсон, “імператриця блюзів” Б. Сміт, «король труби” Л. Армстронг, піаніст і аранжувальник Д. Еллінгтон, Е. Фіцджеральд. С. Джоплін – автор регтаймів. Розмаїття стилів і жанрів джазу: диксиленд, бі-боп, хот- і кул-джаз,  симфо-джаз тощо.
Поєднання джазових інтонацій та академічної музики у творчості Дж. Гершвіна.
Твори для сприймання:  Оркестр Д. Еллінгтона. Дж. Гершвін  “Рапсодія в блюзових тонах” для ф-но з оркестром, опера “Поргі та Бесс (фрагменти).
Мистецький проект  (колективна робота). Розділіться на міні-групи й дослідіть різні стилі й напрями джазу, рок- і поп-музики в Америці, проведіть паралелі й аналогії з музичною культурою України» (термін виконання 2 тижні)

21


Музично-танцювальні ритми Америки
Рок-музика.  Е. Преслі –  король рок-н-роллу. Арт-рок.
Поп-музика: М. Джексон, Мадонна.
Танці:  степ,  чарльстон, фокстрот, твіст, шейк, брейк тощо.
Диско. Хіп-хоп.
Твори для сприймання:  Шлягери Е.Преслі, М. Джексона, Мадонни (за вибором).
Практикум. Продемонструйте характерні елементи одного з популярних танців, батьківщина яких – Північна Америка.

22


Презентація мистецьких проектів з теми «Мистецтво американського культурного регіону».

Тема
ТЕМА 3. Мистецтво далекосхідного культурного регіону
23


Природа – міра всіх речей.  Архітектура країн Далекого Сходу
Вплив конфуціанства, даосизму, буддизму на мистецтво регіону.
Архітектура країн Далекого Сходу: Велика китайська стіна, Храм Неба у Пекині, японський замок Химедзі. корейський королівський палац Кьонбоккун у Сеулі. Ультрасучасна архітектура.
Практикум (групова робота). Намалюйте на папері або тканині у вертикальному видовженому форматі серію композицій у жанрі «квіти і птахи». Оберіть єдиний для групи східний мотив (лотос, орхідея, бамбук, хризантема). Складіть з малюнків сувій або ширму (за вибором).

24


Природа – міра всіх речей. Живопис країн Далекого Сходу
Китайський живопис – синтез зображення, поезії, каліграфії, друку (Ван Вей, Лі Сисюнь, Янь Лібень, Чжоу Фан, Ці Байші та ін.). Жанри: «гори і води», «квіти й птахи», “люди”, «тварини».
Корейський живопис на шовку і папері (Чон Сон, Кім Хон До).
Японське мистецтво гравюри:
К. Утамаро, К. Хокусай.
Японський сад, ікебана. «Корейський традиційний сад» у Києві. Декоративно-ужиткове мистецтво Далекого Сходу: вироби з порцеляни, дерева, кістки, тощо. Нецке.
Завдання. Проведіть конкурс ікебани, завершіть його церемонією чаювання у східному стилі.

25


Музика, танець, театр, кіно: погляд крізь тисячоліття
Пентатоніка – основа  китайської музики. Розмаїття китайських музичних інструментів: струнні  (цинь і піпа), духові (флейти, шен), ударні.  Японські інструменти кото і сямісен. Пекінська опера: поєднання вокалу, діалогів, акробатик.
Танцювальні традиції народів Далекого Сходу: танці дракона і  лева, з барабанами, віялами, саблями, танець у масках.
Завдання. Самостійно проведіть дослідження музичного інструментарію далекосхідних країн, порівняйте з європейськими інструментами й укладіть порівняльну таблицю (за групами: струнні, духові, ударні).

26


Музика, танець, театр, кіно: погляд крізь тисячоліття
 Театр далекосхідного регіону: драматичний, ляльковий, тіньовий.
 Японський театр Но: маска – головний засіб виразності; роль хору і оркестру; символіка жестів, рухів, декорацій.
Японський театр  Кабукі: амплуа і майстерність акторів, костюми й перуки. 
Мистецький проект (тема за вибором): «Бойові мистецтва у кінематографі країн Далекого Сходу», «Аніме в сучасній Японії».

27


Узагальнення теми «Мистецтво далекосхідного культурного регіону»
Презентація мистецьких проектів

тема

ТЕМА 4. Мистецтво індійського культурного регіону.
ТЕМА 5. Мистецтво арабо-мусульманського культурного регіону
(8 год)
28


Шедеври архітектури, скульптури, живопису Індії
Індія – країна релігійної толерантності. Сакральна архітектура і скульптура. Велика ступа в Санчі.  Буддійський печерний храм в Аджанті. Комплекс в Кхаджурахо, присвячений Шиві.  Архітектура епохи Великих Моголів: поєднання ісламських, індійських, перських ознак. Мечеть Джамі Масджид в Делі,  Тадж-Махал в Агрі. Розквіт мистецтва мініатюри.
Традиційні художні ремесла Індії: ткацтво, різьблення по дереву, обробка металів тощо.
Практикум.
Варіант 1. Ескіз тканини для сарі або шалі  (за бажанням – з використанням традиційного індійського елементу «огірок»).
Варіант 2 (колективна робота). Розробіть проект рекламного  буклету “Подорожуємо Індією” з використанням знакових візуальних образів мистецтва цієї країни.

29


Звучання і рух Всесвіту в індійській музиці і танцях
Храмова, народна та світська (придворна) музика. Мелодична основа індійської музики – рага. Характерна ознака мистецтва Індії –  сангіт, синтез поезії, музики, хореографії. Музичні інструменти: віна,  ситар, сарангі, табла, бансурі. Індійський класичний танець і його основні елементи (мудра і хаста).
Практикум.  Використовуючи інтернет-джерела, послухайте індійську музику, доберіть твори для зняття стресів, медитації.

30


Звучання і рух Всесвіту в індійській музиці і танцях
Кінематограф Індії: самобутність національної школи, насиченість музично-танцювальними епізодами. Болівуд – найбільша у світі кіноіндустрія. Творчість  режисера і актора Раджа Капура.
Завдання. Самостійно подивіться індійські кінофільми.
Мистецький проект “Секрети популярності індійського кіно у світі”.

31


Презентація мистецьких проектів з теми «Мистецтво індійського культурного регіону»



ТЕМА 5. Мистецтво арабо-мусульманського культурного регіону
32


Архітектура Арабського Сходу
Значення ісламу – панівної релігії в країнах Близького  Сходу. Культові й світські споруди: мечеті, медресе, караван-сараї, ринки тощо. Мечеть пророка Магомета в Медині. Найголовніший храм мусульманського світу  – Кааба у Мецці. Блакитна мечеть у Стамбулі.  Мечеть Ханського палацу в Бахчисараї. Мечеть Аль-Рахма («Милосердя») у Києві.
Практикум. Прочитайте свої улюблені казки чи оповідання з пам’ятки арабської літератури “Тисяча і одна ніч”. Проекспериментуйте в царині каліграфії та запишіть імена відомих персонажів, афоризми з твору.

33


Образотворче мистецтво Арабського Сходу
Стилі арабської каліграфії. Арабеска в живописі, архітектурі. Творчість видатного художниак-мініатюриста К.  Бехзада. Килимарство Персії (нині – Іран), Туреччини., Ізнікська кераміка.
Практикум. (групова робота). Створіть альбом анти-стрес з графічних арабесок, дайте їм емоційні назви. Потім обміняйтеся з однокласниками копіями (ксероксами) своїх малюнків і розфарбовуйте їх для поліпшення емоційного стану (після перевтоми, під час поганого настрою тощо).

34


Музичне мистецтво Арабського Сходу
Макамат – професійна музика мусульманського Сходу. Музичні інструменти: струнно-щипкові  (уд, саз), струнно-смичкові (ребаб, кеманча), духові (най), ударні (дойра).
Завдання. Прослухайте зразки музики арабського Сходу і назвіть її типові елементи. Поясніть, як ви розумієте цитату Аль-Фарабі: “Музика - це мелодія, об’єднана зі словом”.

35


Узагальнення теми «Мистецтво арабо-мусульманського культурного регіону»
Підсумковий урок.

Тема


Немає коментарів:

Дописати коментар