Мета: зацікавити учнів фактами біографії Чарльза Діккенса;
ознайомити з історією створення повісті, з особливостями різдвяних оповідань;
розвивати асоціативне мислення,навички виразного читання;
вчити аналізувати текст;
розвивати допитливість, уміння слухати та робити висновки з почутого; виховувати інтерес до творчості Ч. Діккенса.
Обладнання: портрет Діккенса, виставка творів письменника, відеофільм про Діккенса, комп'ютерна презентація, музичний супровід.
Епіграф:
Я вірю і маю намір вселяти людям
віру в те, що на світі існує прекрасне.
Чарльз Діккенс
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
Уявіть собі, діти, Англію – велику імперію, над якою ніколи не заходить сонце, (слайд №1)
туманний
Лондон,вулиці, вкриті камінням, де, проходжуючись, відпочивають
джентльмени і леді, відомий усім Біг Бен, містечко Портсмун, де
народився маленький хлопчик Чарльз – майбутній письменник Чарльз
Діккенс.
(слайди № 2-5)
Саме про нього , про його життя та творчість наш сьогоднішній урок.
II. Новий матеріал.
Отже, тема нашого уроку:
(слайд № 6)
Чарльз Діккенс – англійський письменник-романіст.
Повість "Різдвяна пісня в прозі
(слайд №7)
1. Знайомство з біографією письменника
Перегляд відеофільму (3хв.)
2. Інтерактивна вправа "Мікрофон".
Що ти запам’ятав з життя письменника? (2-3 учня)
3. Підготовка до сприйняття твору.
(слайд № 8)
Бесіда:
– Діти, що ви знаєте про Різдво?
– Коли і чому виникло це свято?
– Коли відзначають Різдво в різних країнах?
– Як святкують Різдво в Україні?
(слайд №9)
– Які різдвяні символи вам відомі?
– Яка атмосфера панує у ваших домівках, на вулицях, церквах?
(Атмосфера
любові, доброти, щирості, взаєморозуміння, миру і спокою. Усі
прославляють Христа, відроджуючи у своїх серцях найпрекрасніші почуття,
які роблять людину щасливою).
Вчитель:
В
Англії існувала традиція: перед Різдвом у пресі публікували твори з
різдвяною тематикою. Діккенс теж написав збірку "Різдвяні оповідання",
над якою працював протягом 17 років.
(слайд №10)
У
різдвяні дні 1843-го він увійшов у будинки англійців, сів з ними біля
святкового вогнища, спробував їхньої фаршированої яблуками гуски й
прикрашеного різдвяною гілкою гостролиста пудинга.
(слайд №11)
Пристрасть до чарівного завжди було притаманна письменникові.
"Будьте…
як діти!" – цей заклик Христа багато важив для Діккенса. "Я вірю і маю
намір вселяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне", – писав
він. Переконатися в цьому ми зможемо, читаючи "Різдвяну пісню у прозі".
4. Бесіда за змістом І строфи, показ комп’ютерних презентацій.
– Хто є головним героєм повісті?
– Зачитайте його опис.
– Чому повість починається звісткою про смерть Марлі?
– Як ставиться Скрудж до свого клерка?
– Зачитайте, що наш герой говорить про Різдво?
– Розкажіть, що ви дізналися про Скруджа і Марлі. Що їх поєднувало?
– Хто завітав до Скруджа напередодні Різдва? Як реагував на вчинки цих персонажів Скрудж?
Схема "Три зустрічі"
–
Що здивувало Скруджа, коли він повернувся додому? (Замість колотушки
він побачив обличчя Марлі, свого колишнього компаньйона.)
–
Як виглядав Марлі? Зачитайте опис із тексту "Різдвяної пісні" (Від слів
"То була Марлеєва тінь…" до слів "…Марлеєве підборіддя")
Виразне читання діалогу Скруджа і Марлі
(від слів "Заломивши руки, Скрудж упав навколішки" до слів "Для свого ж блага запам’ятай все, що відбулося з тобою сьогодні").
–
Навіщо з’явився дух Марлі до колишнього компаньйона (Нагадати про те,
що призначення людини на землі – творити добро, допомагати іншим. А якщо
цього не зробити за життя, доведеться мучитися через неможливість щось
змінити після смерті).
– Простежте, які почуття охоплюють Скруджа під час зустрічі з другом Марлі:
–
Черствий і безжалісний Скрудж не вірив у привидів, але розповідь Марлі
вплинула на нього, і він, за одну ніч переживши почуттів більше, ніж,
можливо, за декілька років життя, все ж не наважується назвати все, що
сталося з ним, "дурниці". Герой починає замислюватися над своїм життям.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.
– Які факти з біографії Ч. Діккенса вам запам’яталися?
– Назвіть твори про Різдво, написані Ч. Діккенсом.
– Ваше враження від образу Скруджа.
– Як ви гадаєте, чи зможе цей герой змінитися на краще?
ІV. Домашнє завдання.
– Прочитати ІІ, ІІІ, ІV строфи "Різдвяної пісні у прозі".
– Підготувати презентації про святкування Різдва:
· 1-ша група – в Англії;
· 2-га група – в Україні.
Немає коментарів:
Дописати коментар